Ciekawostki z szafy, Moda, Vintage

Bądź modny.  Trendy na najbliższe lata to świadome zakupy.

W latach 90 – tych, kiedy w Polsce pojawiły się second hand -y zakupy w tych sklepach były uważane za coś wstydliwego. Traktowano je, jak sklepy dla ubogich. Dzisiaj są miejscem, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki modowe, stworzyć swój własny niepowtarzalny styl i BYĆ Z TEGO DUMNYM.

Moda Vinatge może być sposobem na życie. Zarówno Second hand –y jaki i cała filozofia Vinatge idealnie wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego, co będzie trendem na najbliższe lata.

Modne jest to, aby być świadomym konsumentem i robić zakupy z głową.

Pamiętam samą siebie sprzed lat, kiedy robiąc zakupy w wielkich centrach handlowych, nad każdą sukienką, bluzką czy nową spódnicą zastanawiałam się i zadawałam sobie pytanie: „Czy jest mi ona potrzebna?”. Tylko wtedy nie zadawałam tego pytania z myślą o środowisku, z myślą o dzieciach pracujących w Indiach, z myślą o ekologicznej uprawie bawełny w Afryce, z myślą o etycznej modzie. Nie. Wtedy takie pytanie było podyktowane tylko i wyłącznie troską o ledwo spinający się na koniec miesiąca budżet domowy.

Dzisiaj jestem odrobinę mądrzejsza, bo zadaje sobie to samo pytanie, tylko tym razem bardziej świadomie.

Szybka moda, zmieniające się trendy, wszechobecna reklama skłaniają i  zachęcają  każdego z nas do kupienia nowej, kolejnej  rzeczy na zasadzie: KUP – ZUŻYJ – WYRZUĆ. Właśnie tutaj powstaje problem.

Według Raportu „Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Biznes i konsument na ścieżce zmiany” z 2017 roku

„ Między 2010 a 2030 rokiem ma przybyć ok. 3 miliardów konsumentów klasy średniej”

A co to oznacza?

Tak, owszem, że będzie więcej ludzi na świecie, ale to również oznacza, że będzie więcej śmieci. Ten sam raport podaje informacje, że w Stanach Zjednoczonych rocznie wyrzucanych jest 15 milionów ton odpadów tekstylnych, zaś w Unii Europejskiej  około 2 milionów ton ubrań trafia na wysypiska. Zadziwiające jest jednak to, że prawie 100 % tych ubrań można poddać recyklingowi.

Każdy z nas może wpłynąć na to o dzieje się na świecie. Możemy bardziej zadbać o swoje ubrania, można zacerować dziurę w ulubionej bluzce, przyszyć odpruty guzik. W Elima butik mamy sweter znakomitej norweskiej firmy, która jest członkiem Ethical Trading Initiative, jest to wielostronna inicjatywa firm, które chcą poprawić warunki pracy w całym procesie produkcji. Dzięki temu wiemy, że naszego swetra nie szyły dzieci.

Sweter jest bez guzika, z chęcią przyszyłabym ten brakujący guzik, ale nie mam go. To może być początek historii swetra, Twojego swetra z brakującym guzikiem, a także takiego którego nie uszyły dzieci.

Elima butik jest miejscem, gdzie ubranie dostaje drugą szansę. Ty możesz mu dać drugie życie. Jeżeli jakiś temat, zdanie, jakiś ubiór zainspiruje Cię do działania napisz proszę komentarz, to zawsze otwiera drogę do dialogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *