Ciekawostki z szafy, Moda, Vintage

Moda Vinatge – sukienka retro Polly Peck

Sukienka Polly Peck i historia, która sprawia, że strój ma duszę.

W ubraniach Vintage piękne jest to, że każde z nich skrywa jakąś historię…często nieznaną, czasami nieodkrytą lub zapomnianą. Zdarza się, że jest to historia, która ma szczęśliwe zakończenie, a bywa też tak, że wokół rodzą się skandale, oszustwa i długi…

Polly Peck to brytyjska firma, która w 1940 roku została założona przez Raymonda Zelkera. Głównym projektantem firmy była żona założyciela, dyrektorka i jedyna projektantka Sybil Zelker.

W latach 80-tych firmą Polly Peck zaczął intersować się Asil Nadir (turecki cypryjczyk zwany sułtanem Berkeley Square), który rozpoczął inwestycję, w óczesnych czasach, w dość małą firmę tekstylną. Zmiana nazwy z Polly Peck na Polly Peck International (PPI) służyła interesom Nadira, który wykorzystał firmę do budowy imperium handlowego w całej Europie.

Firma posiadała udziały w największych firmach elektonicznych Europy, hotelach, kompleksach rozrywkowych, a także w istniejącej do dziś, i zapewne kojarzysz ją, marce, znanej na całym świecie Del Monte. Del Monte to firma, które mi osobiście kojarzy się głównie z bananami.

Po niespełna 10 latach zarządzania przez Nadira, który był dyrektorem naczelnym firmy, PPI była spółką holdingową dla światowej grupy, która skupiała ponad 200 pośrednich i bezposrednich spółek zależnych. Grupa Polly Peck była dużą firmą plasujacą się w setce największych firm Wielkiej Brytanii. Natomiast na Cyprze grupa była drugim, zaraz po okupywanym przez wojska tureckie państwie, pracodawcą.

Firma zbankrutowała w 1991 roku zostawiając olbrzymie długi, a prokuratora postawiła kluczowemu człowiekowi w firmie zarzuty kradzieży 150 milionów funtów.

Sukienka Vintage Polly Peck by Sybil Zelker

Sukienka Vintage Polly Peck jest do kupienia w ELiMA butik na platformie Klunken – vintage marketplace.Sybil Zelker była jedyną projektantą Polly Peck. Kochała dobrej jakości, szlachetne materiały i lubiła luksusowe ubrania. Ubierała się zgodnie z panujacą modą – modnie, a jednocześnie wygodnie.

Sukienka czarna w brązowe kwiaty, pasująca do stylizacji z tytyłem: Rozważna i romantyczna.

 

Czarna sukienka Vintage w kwiaty w ELiMA butik
Czarna sukienka Vintage w kwiaty w ELiMA butik

Duet idealny sukienka Vintage Polly Peck i płaszcz, peleryna Salko

Sukienka retro bardzo ciekawie i oryginalnie wygląda w połączeniu z wełnianym płaszczem – peleryną. Sukienka z rodowodem brytyjskim, płaszcz austriackim, a wyszła stylizacja przypominająca te, w skandynawskim stylu.

Peleryna płaszcz w kratkę dwustronny dostepny ELiMA butik
Peleryna płaszcz w kratkę dwustronny dostępny w ELiMA butik na platformie Klunken – vintage marketplace.

Historia Polly Peck ze względu na wpływ na brytyjski rynek finansowy jest ciągle odkurzana, a przypadek firmy, to Case study zawarta w SUKIENCE POLLY PECK – VINTAGE DRESS. To sukienka, która ma duszę, w której zawarta jest opowieść. To sprawia, że jest to sukienka unikatowa, jedyna w swoim rodzaju i zgodnie z definicją jest to sukienka Vintage.

Jeżeli jakiś temat, zdanie, ubiór zainspiruje Cię do działania, napisz komentarz, to zawsze otwiera drogę do dialogu.

Teksty źródłowe:

  1. http://www.bbc.com/news/uk-19161940
  2. https://www.gracesguide.co.uk/Polly_Peck
  3. https://www.nytimes.com/1990/10/05/business/company-news-polly-peck-to-sell-a-del-monte-stake.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *