Ciekawostki z szafy, Moda, Vintage

Moda Vintage – styl, historia, unikatowe ubrania

Moda Vintage to styl, to unikatowe ubrania i historia, która sprawia, że strój ma duszę.

Ubrania Vintage bardzo często noszone są przez osoby, które cenią sobie indywidualność, oraz takie, które cechuje bogata osobowość.  Ubranie z historią, takie które ma ponad 20 lat to prawdziwy skarb, o którym można powiedzieć, że jest nietuzinkowe, oryginalne i unikatowe.

Prawdziwe perełki Vintage można znaleźć w starych, zakurzonych babcinych szafach, albo w sklepach second hand. Szybka moda, Fast Fashion dla wielu wielbicieli indywidualnego stylu ubierania się jest mniej ciekawa i dostarcza mniej emocji niż znalezienie prawdziwej perły w jednym ze sklepów second hand.

O tym, że moda na Vintage wraca świadczą również nowe kolekcje ubrań inspirowane tym stylem.

 

Kolorowy kostium w kwiaty by At Home Wear for Van Raalte.

Moda na Vintage powraca. Moda Vintage to styl, to unikatowe ubrania, historia

Perełka VINTAGE, prawdopodobnie z lat 70 -tych dostępna w ELiMA butik.
Kostium, spódnica i bluzka stworzona przez cenionego hiszpańskiego projektanta Fernando Sancheza, twórcy marki AT HOME WEAR.
Jego projekty określane są mianem uwodzicielskich, luksusowych i drogich. Sanchez tworzył kolekcje okazałej bielizny do eleganckich buduarów.

Fernando Sanchez urodził się 9 sierpnia 1935 roku w Hiszpani, ale większość swojego życia spędził w Antwerpii w Belgii. Zmarł 28 czerwca 2006 roku w wieku 70 lat w Nowym Jorku. Sanchez znany jest z kreatywności, odważnego podejścia do mody i niekonwencjonalego użycia koloru. Projektant inspirację czerpał z kolorów Maroka, świata Maurów, uroku Hollywood. Inspirował się wspomnieniami ze słonecznej Hiszpanii, a muzą dla niego były kobiety, które miały swój urok, swoje tajemnice. Wielki wpływ na krawiectwo Sancheza miała Greta Garbo, Marlene Dietrich.

Jesienią 1973 roku Sanchez założył swoją własną firmę i stworzył At Home Wear, projektując bieliznę i ubrania przeznaczone do noszenia w domu. Znudzony tym, że bielizna uszyta była głównie z takich materiałów jak poliester i wełna zaczął korzystać z lekkiej bawełny, pikowanej satyny, aksamitu, kaszmiru i zwiewnego jedwabiu. Był inicjatorem koncepcji noszenia bielizny, jako odzieży wierzchniej.

Duży wpływ na życie projektanta miała jego matka, która wprowadziła go w świat sztuki, kultury i mody. W wieku 17 lat Sanchez razem z matką był na pierwszym pokazie mody paryskiej kolekcji Jacquesa Fatha. To był początek kariery młodego projektanta, który za namową Fatha zapisał się do Chambre Syndicale de la Haute Couture w Paryżu. Po odbyciu stażu u Nina Ricci zaczął pracę dla Diora u boku swojego kolego ze szkoły Saint Laurent, projektując bieliznę i dzianiny.

W latach 60-tych i na początku lat 70-tych XX wieku Fernando pracował dla firmy Revillon, która szyła futra. Przez wiele lat Sanchez był wyłącznym projektantem firmy, która dzięki jego pomysłom była wielokrotnie na okładkach gazet. Praca Sancheza została doceniona i w 1975 roku otrzmał za swoje osiągnięcia nagrodę Coty Aword. Projektant został również doceniony i nagrodzony za twórcze podejście do bielizny i w 1998 roku otrzymał prestiżową nagrodę CFDA (Council of Fashion Designers of America). Sanchez był wielokrotnie nagradzany za twórcze, nietuzinkowe i odważne podejście do mody.

 

Źródła tekstowe: https://www.herroom.com/fernando-sanchez.shtml#mfrText

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *