Ciekawostki z szafy, Garderoba, Moda, Vintage

Spodnie jeansowe – kultowe spodnie Levis 501

Kultowe spodnie jeansowe Levis 501 to początek mody na dżins, która wydaje się nigdy nie kończyć.

Od ponad 160 lat amerykańska firma Levis Strauss & Co. tworzy spodnie jeansowe Levis, które znane są na całym świecie. W 1873 roku firma uszyła pierwsze na świecie niebieskie jeansy, które pokochali chyba wszyscy.

Uwielbiamy spodnie jeansowe, uwielbiamy denim. Zadziwiające jest to, że od kultowych spodni Levis 501 minęło tyle czasu, a denim, jeans jest ciągle w modzie, ciągle zachwyca. Z jeansem jest jak z winem, im starszy tym lepszy. Dla wielu szczęśliwych posiadaczy wymarzonych jeansów, przygoda ze spodniami zaczyna się w chwili zakupu. Spodnie są wtedy jak biała karta, którą można zapisać swoją własną historią.

Spodnie jeansowe męskie.

Spodnie Levis 501, to historia, która zaczęła się dawno, a w ELiMA butik możecie znaleźć jeansowe spodnie męskie, do których dopiszecie własną historię. Kultowe, owiane legendą kojarzące się z wolnością wymarzone Levis 501 dostępne są na Klunken.

Spodnie Levis 501 to nie tylko spodnie jeansowe, to cała historia, to swojego rodzaju idea, sposób na życie, na wyrażenie siebie.

Spodnie męskie jeansowe w innych fasonach, kolorach cenionych firm dostępne są w ELiMA butik na Allegro.

Spodnie jeansowe damskie

Spodnie jeansowe damskie Nudie Jeans
Spodnie jeansowe damskie Nudie Jeans

Spodnie jeasnowe damskie  Nudie Jeans znajdziecie w ELiMA butik na Allegro.

Spersonalizowane spodnie jeansowe

Denim, jeans dla wielu pasjonatów, kolekcjonerów dżinsu to nie tylko tkanina, to cała historia, to tajemnica. Zainteresowanie jeansem staje się pasją. Wielu badaczy, ekspertów poświęca wiele lat swojego życia badaniom kultowego materiału. Miłośnicy, pasjonaci surowego denimu wyznają zasadę, aby przez pierwsze sześć miesięcy nie prać spodni.

Surowy denim Raw Denim to materiał, który nie został poddany praniu. Kolor surowego denimu jest ciemny, dlatego też zaleca się, aby go, co niektórzy twierdzą nie prać w ogóle. Zaletą takiego dżinsu jest to, że właściciel ma jedyne i unikatowe spodnie, które kształtem dopasują się do jego sylwetki, są jak druga skóra. Wyjątkowe jeansy, unikalne spodnie jeansowe zostają stworzonego z surowego denimu przez swego właściciela.

Recykling spodni jeasnowych

Po wielu latach noszenia wymarzonych, ukochanych spodni dżinowych każde załamanie, każda plama ma swoją historię. Rozdarcie, czy też przetarcie często może opowiedzieć ciekawą historię, zabawną anegdotę, poruszyć wyobraźnię miłym wspomnieniem sprzed lat. Przychodzi jednak taki moment, kiedy niestety nie można już włożyć swoich ulubionych spodni, bo one najwzyczajniej na świecie zużyły się.

Zużyte spodnie jeansowe, denim są uniwersalnym materiałem, który można powtórnie wykorzystać. Recykling, proces którego założeniem jest ponowne wykorzystanie materiału przyczynia się do ochrony środowiska ograniczając wzrastającą liczbę śmieci.  Fast Fashion to zjawisko w modzie, które sprawia, że ubrania stają się jednorazowe i tym samym niepotrzebe. Odzyskując surowce, materiały działamy proekologicznie.

Sposoby na ponowne wykorzystanie zużytego dżinsu:

  1. Recykling dżinsu:
  • zużyte spodnie jeansowe mogą zostać użyte do podukcji materiałów izolacyjnych w branży budowlanej. Produkt taki jest doskonałą alternatywą do wełny szklanej, który w przeciwieństwie do niej ze względu na brak włókna szklanego nie gryzie. Produkt  jest przyjazny środowisku, a wykonany jest ze zużytych materiałów bawełnianych, denimowych i w swoim składzie zawiera ok. 80 % materiałów pochodzących z recyklingu zmiejszając w ten sposób śmieci tekstylne,
  • spodnie Levis, są spodniami z rodowodem amerykańskim natomiast  w Europie firmą, która poziomowi dorównuje kultowej firmie jest Nudie Jeans. Firma od 2007 roku wprowadzając program Denim Maniacs wykorzystuje zużyty dżins i tworzy z niego między innymi dywaniki jeansowe, fotele kempingowe,
  • ta sama firma świadczy również swoim klientom usługi naprawy ulubionych spodni, co również wpływa korzystnie na środowisko, bo naprawiane spodnie zamiast do kosza trafiają z powrotem do właściciela,
  • sposobem na recykling spodni, jest ponowna ich sprzedaż, chociażby w sklepach second hand, gdzie spodnie jeansowe dostają swoje drugie życie. Taki dżins ma już wartość samą w sobie, bo nosi historię, zazwyczaj nam nieznaną. Dodatkowym plusem jest to, że kupując spodnie jeansowe z drugiej ręki przyczyniamy się do tego, że nie trafiają one na wysypiska śmieci. Można więc śmiało powiedzieć, że działamy proekologicznie,
  • sami również możemy wykorzystać dżins szyjąc na przykład torby na zakupy.

2. Spodnie jeansowe można również oddać do MUZEUM. Szukając informacji na temat ponownego wykorzystania denimu trafiłam na stronę poznając tym samym, oczywiście w sensie wirtualnym kolekcjonera dżinsu.

Jeansmuseum of Heaviest Fadings to muzeum dżinsu, które zostało założone w 1973 roku przez #swissjeansfreak

Według danych z 2016 roku muzeum liczy 7000 par spodni dżinsowych i 5000 kurtek dżinsowych z lat 60-tych. Muzeum dżinsu to miejsce, gdzie wszystkie sfatygowane spodnie, kurtki z surowego denimu mogą znaleźć bezpieczne miejsce. Zamierzeniem, wizją twórcy muzeum jest to, aby każdy surowy denim wrócił do sklepu, albo trafił do muzeum.

Dżinsy to uniwersalny element garderoby, który posiada chyba każdy w swojej szafie. Pierwotnie spodnie miały służyć jedynie robotnikom, górnikom, a dzisiaj chodzi w nich każdy i robotnik i doktor i profesor, mężczyźni i kobiety.

 

  1. informacje podane na podstawie opisu materiału budowlanego, z wykorzystaniem włókien denimowych, bawełnianych ze zużytych między innymi spodni jeansowych. Orygianlny tekst dostępny na: http://www.bondedlogic.com/ultratouch-denim-insulation/
  2. tekst źródłowy: https://www.oipolloi.com/blogs/the-blog/18183079-interview-ruedi-karrer-and-his-jeans-museum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *