Ciekawostki z szafy, Garderoba, Moda

Wełna, zalety wełny i certyfikat Woolmark

Certyfikat Woolmark – oznaczenie wełny najwyższej jakości

Kupując produkty z wełny warto zwrócić uwagę na skład kupowanego ubrania. Ze względu na to, że wełna jest dość drogim surowcem wiele firm stosuje inne tkaniny, a wełna jest tylko dodatkiem i wynosi zaledwie kilka lub kilkanaście procent.

Wełniany sweter, wełniana spódnica, czy każde inne ubranie uszyte z dobrej jakości wełny jest inwestycją na lata. Warto mieć w swojej szafie dobre jakościowo rzeczy. Jeżeli mamy świadome podejście do mody, lub chcielibyśmy wypracować bardziej racjonalne podejście do zakupów, to należałoby zwrócić uwagę, nie tylko na to, czy bluzka, sweter jest z najnowszej kolekcji, lecz również na metkę, pod kątem tego, z jakiego materiału i przez kogo ubranie jest uszyte.

W ELiMA Butik możecie znaleźć wełniane swetry, spódnice, płaszcze. Wiele ubrań, które są w ofercie butiku uszyta jest przez znane i cenione na całym świecie firmy. W swojej ofercie  mam między innymi wełniane ubrania brytyjskich, luksusowych firm, które posiadają rekomendację Królowej Elżbiety II. Są to ubrania uszyte z najwyższej jakości wełny.

Zalety wełny znane i cenione są na całym świecie. Niektóre z zalet wełny to:

 • wełna pochłania i odprowadza na zewnątrz wilgoć, przez co ciało jest suche, natomiast w przypadku syntetyków pot pozostaje na ciele,
 • wełna ma ogromną zaletę, że trzyma ciepło zimą, a przyjemnie chłodzi latem,
 • jest odporna na zapachy, dlatego też wiele firm specjalizujących się w produkcji odzieży sportowej wykorzystuje właśnie wełnę,
 • wełna merino pochłania promieniowanie UV chroniąc tym samym przed słońcem,
 • surowiec jest biodegradowalny i naturalny,
 • mówi się również o właściowościach zdrowotnych wełny.

Certyfikat Woolmark to znak certyfikacyjny potwiedzający wysoką jakość wełny. Wełna, która posiada certyfikat Woolmark-u jest wełną wysokiej jakości, spełniającą rygorystyczne wymogi jakościowe. Wełna badana i testowana jest w autoryzowanych laboratoriach zgodnie ze specyfikacją firmy.

Znak, logo firmy zostało zaprojektowane w 1964 roku przez włoskiego artystę, grafika Francesco Saroglia. Logo Woolmark jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Przez ponad 50 lat istenienia logo zostało zastosowane do ponad 5 miliardów produktów. Dlugoletnia tradycja i  doświadczenie w pracy z wełną daje firmie ugruntowaną pozycję na rynku, a kosumentom gwarancję, że produkty oznaczone certyfikatem spełniają wysokie standardy jakości.

Ceryfikat Wollmark (Pur New Wool) przyznawany jest produktom, które zawierają 100 % czystej wełny. Czysta wełna, to wełna uzyskana z owiec, jagnięcia która nigdy wcześniej nie została użyta.  Jest to nieprzetworzona wełna, która nie może zawierać połamanych, uszkodzonych włókien i  zanieczyszczeń.Certyfikat Woolmark

Marka Woolmark – Pure New Wool (tutaj obok na zdjeciu mamy prawopodobnie napis w języku norweskim REN NY ULL) dzieli się na submarrki do których należą:

 • PURE MERINO WOOL,
 • COOL WOOL,
 • SHEEPSKIN
 • MERINO ULTRA FINE
 • AUSTARLIAN MERINO WOOL
 • MERINO PERFORM

Spódnica wełniana Certyfikat Woolmark Blend

Na ubraniach możemy również spotkać oznaczenie Woolmark Blend, certyfiakt ten przyznawany jest produktom, które zawierają od 50 % do 99, 9 % czystej, nowej wełny. Możemy się również spotkać ze znakiem Wool Blend, co będzie oznaczać, że na przykład dany sweter wełniany zawiera od 30 % do 49,9 % czystej wełny.

Nie każdy wełniane ubranie jest certyfikowane, nie oznacza to, że nie jest dobre. Istnieje bardzo dużo firm, które szyją luksusowe ubrania z wełny a nie posiadają certyfikatu. Mają ugruntowaną pozycję na rynku, na świecie i polityka firmy jest taka, że nie zabiega ona o posiadanie odznaczeń jakości.

Z racji tego, że zmienia się powoli podejście do mody, a świadome zakupy zyskują na znaczeniu produkty dobre jakościowo, ubrania uszte etycznie, uszyte blisko natury są cenione przez kosumentów, przez nas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *